

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 10.007382 mg |
| Impedance | 23 Ω |
| Working Voltage | 17 V |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 nA |
| Zener Voltage | 17 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Reverse Current | 50 nA |
| Voltage Tolerance | 2.55 % |
| Zener Current | 50 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
Stock: 1001
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07028
Ext.Price$0.07028
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07028 | $0.07028 |
| 10 | $0.03514 | $0.35140 |
| 50 | $0.03213 | $1.60650 |
| 100 | $0.02937 | $2.93700 |
| 500 | $0.02685 | $13.42500 |
| 1000 | $0.02455 | $24.55000 |
| 3000 | $0.02244 | $67.32000 |
| 5000 | $0.02076 | $103.80000 |
| 10000 | $0.01921 | $192.10000 |
